Ilmatsalu Alfa kursuse lõpetas 10 osalejat

Ilmatsalu alevikus toimus Alfa kursus, mille korraldamisse panustas ühtekokku 27 vabatahtlikku. Alfa tiim ja osalejad käisid koos kolm kuud. Igal esmaspäeval ootas neid soe õhtusöök, loeng ja lauavestlused. Kümme lõpetajat said diplomid kursuse läbimise puhul.

Mis ajendas osalema?

Alfa kursuse on läbinud üle maailma rohkem kui 28 miljonit inimest. Tartus on Alfat korraldatud 1999. aastast. Alfa on alguse saanud Inglismaalt ning on kristlike baasteadmiste kursus, mis on mõeldud kirikukaugetele inimestele. Vaja pole muud kui vaid huvi usuküsimuste osas. Just huvi ja uudishimu olid need, mis ajendasid inimesi osalema ka Ilmatsalu Alfal. “Huvitav kuulda eetikast ja usuprobleemidest. Ka põhjus kodunt välja saada ja teistega suhelda,” kirjeldas oma motivatsiooni üks kursuse lõpetaja. Teine tõi esile: “Huvi kristliku maailma ja erinevate usulahkude tekkimise vastu. Piibli tõlgendamine.”

Kogutud tagasisidest selgus, et 40% kursuse lõpetajatest luges Alfa tutvustust Tähtvere Elust, 20% märkas teadetetahvlil kuulutust. Kõiki kursuse lõpetajaid oli keegi isiklikult kutsunud – oli see siis huvikeskuse juhataja Mai, korraldaja või hea tuttav, kes ise samuti kursusele tuli. Ühe autotäie sõidutasime iga kord kohale Vorbuselt, sama palju tuli Ilmatsalu alevikust ning mõned tulid Tartu kaugematest otstest. Kursuse käis lõpuni 10 osalejat.

Kõnelejadki tulid lähemalt ja kaugemalt. Mina ja mu abikaasa esindasime ses osas Ilmatsalu alevikku, lähikandist oli veel maratoonar Tiidrek Nurme Vorbuselt. “Mõned teist on mind ehk Vorbuse kandis jooksmas näinud,” ütles Tiidrek ja nii mõnedki noogutasid. Tiidrek on Tartu Kolgata Baptistikoguduse liige ning kõneles Ilmatsalu Alfal teemal “Kuidas saab oma usus kindel olla?” Kõige kaugemad külalised olid Seth ja Michelle Adkins USAst, kes vabatahtlikena ühel esmaspäeval aitasid õhtusööki valmistada ja jagasid lugusid oma usuelust.

Üks osaleja kirjeldas oma kogemust: “Väga meeldis sõbraliku pere tunne, abivalmidus ja siiras soov olla abiks. Nautisin väga Tõnu Lehtsaare ja Meego Remmeli loenguid. Olen tänulik võimaluse eest osaleda ja teadmisi omandada.” Teine tõdes: “Mulle on kogu tegevus ja teadmised, mis siit saan, meeldinud. Toredad lahked inimesed ja huvitavad lektorid. Ma olin kuulnud Alfa kursusest ka varem.”

Kogudustesse võib vabalt sisse astuda

Kursusel osalejad said ülevaate järgmistest Tartu kogudustest: Kolgata, Luuka, Maranata, Pauluse, Maarja, 3D, Risttee, Salem. Kõikidest nendest oli külas mõni kõneleja, kes tutvustas lisaks oma loenguteemale kodukoguduses toimuvat. Nagu üks osaleja kenasti kokku võttis: “Tartus on mitut liiki kogudusi. Igaüks võib igale poole vabalt sisse astuda.” Koguduseliikmete külalislahkust ja kokkuhoidvust tundsid loodetavasti kõik osalejad. On tähelepanu väärt, et kursus sündis 27 vabatahtliku koostöös, kes omakorda olid 11 erinevast kogudusest. Abiliste seas oli nelipühilasi, baptiste, luterlasi ja metodiste. Kursuse toidukulud kattis 3D kogudus ning osaliste lemmikuks kokaks kujunes Hendrik Jürgenson, kes on Salemi koguduses juhatuse liige ning valmistab süüa ka Salemi koguduses. Ühised söömaajad, loengud ja arutelud sündisid sundimatus õhkkonnas. Osalejate sõnul valitses kursusel “sõbralik ja mõistev suhtumine seniste usukaugete osalejate suhtes”.

Kursuse raames tegime poolepäevase väljasõidu Tartu Pauluse ja Maarja kirikutesse. Osalejad said ronida Maarja kiriku äsja taastatud torni ning näha kirikusaali, mis vaikselt võtab ilmet, kuid kannab siiski veel nõukogude aja jäänukeid nagu näiteks võimlalagi. Saime teada, et Maarja kirik on Pauluse emakirik. Omal ajal eristati maa- ja linnarahvas niimoodi, muuhulgas seepärast, et maainimesed ei soovinud “linnasante” toita. Et aga linna elanikkond kasvas jõudsamalt, sai Paulusest oluliselt suurem kogudus.

Selle fakti võrra targematena oligi kohane liikuda ekskursiooniga Paulusesse, kus kirikuhoonet ja kogudusetööd tutvustas meile pastor ja ajaloouurija Kristjan Luhamets. Ringkäiguga pääsesime muuhulgas kiriku tehnikaruumi, kust läheb otsepilt pühapäevasest teenistusest YouTube’i ning heli otseülekandes Pereraadiosse. Sealsete nuppude ja masinatega toimetab igal pühapäeval vähemalt 3-4 inimest. Pauluses sõime suppi, millega toideti samal päeval kohalikku lastehoidu, Tartu kodutuid ning teisigi külastusgruppe. Kirikus käis tihe elu ning rahvast oli omajagu, lisaks külastasid kirikut samal ajal kolumbaariumi ehk urnide matmispaiga külastajad ning Pauluse raamatupoe kliendid.

Pauluses kuulasime ka paar Alfa loengut. Kogu kursuse peale läbiti 15 teemat. Üks osaleja kirjeldas: “Mitmed ettekanded olid väga elulised ja huvitavad. Ühte-teist usust tean ja pean kinni ka kommetest, aga kuulsin-küsisin mitmeid mind huvitavaid probleeme – nüansse.”

Kursuse lõpuks oli osalejatel juba harjumus sees igal esmaspäeval kokku tulla. Magusvalusa tundega söödi torti ning kuulati Meego Remmeli loengut teemal “Mida oma eluga peale hakata?” Kursuse lõpetajad pidasid spontaanseid tänukõnesid ning jagasid lahkelt tiimile šokolaade ja muid meeneid. Nende tunnustus oli väga liigutav!

Ilmatsalu Alfa korraldamine algas juba suvel, kui panime kokku korraldustiimi ja asusime kõnelejaid otsima. Sujuvalt sai suvest sügis ja sügisest talv. Alfa kursuse käigus sündis mõtteid ka Ilmatsalu huvikeskuse jõuluõhtu jaoks. Arutelude käigus võtsid osalejad jutuks, et kristlikust kunstist tahaks rohkem teada saada. Ringi reisides ja kirikuid külastades olid nad tabanud end mõttelt, et ei tunnegi ju freskodelt ja vitraažidelt alati tegelasi või piiblilugusid ära. Sellest sündis mõte kutsuda Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen kristlikust kunstist rääkima. Loodetavasti on Ilmatsalu Alfa kursusel teisigi häid vilju, mida kohalikud tunda saavad. Kui kellelgi seda ülevaadet lugedes tekkis huvi Alfa suhtes, siis Tartust leiab võimalusi Alfal osaleda juba taas jaanuarikuus. Ja kui huvilisi leidub siinpool linna, miks mitte, ühel päeval võib kokku tulla juba järgmine sats Ilmatsalu või Vorbuse Alfat.

Loo autor: Hele-Maria Kangro